Informacje o alpakach

Czy alpaki są niebezpieczne?
Absolutnie nie! Są bezpieczne i przyjazne dla otoczenia. Nie gryzą ani nie kopią, nie mają ostrych zębów, rogów więc nie mogą spowodować poważnych obrażeń ciała.

Czy alpaki są inteligentne?
Tak, są one niezwykle inteligentnymi zwierzętami, które reagują na imię, szybko uczą się prowadzenia w kantarku. Ciągle komunikują się ze sobą za pomocą postawy ciała, ruchów ogona, uszu i różnych dźwięków. Dźwięk, jaki słychać najczęściej to delikatne pomrukiwanie.

Czy alpaka pluje?
Plucie jest chyba najmniej ujmująca cechą alpak. Jest to jeden z kilku mechanizmów obronnych alpak i jest dość skutecznym środkiem odstraszającym, jest to treść pokarmowa z pierwszego żołądka, która ma charakterystyczny zapach.
Jednak jest to dość rzadkie, że alpaki plują na ludzi. Alpaki traktują plucie jako mechanizm obronny i ustalanie hierarchii w stadzie. Najlepiej unikać przebywania w centrum stada między ustalaniem hierarchii, kto tu rządzi.

Czy alpaki kopią i mogą ugryźć?
Podczas interakcji z ludźmi, kopanie i gryzienie jest wysoce indywidualną sprawą występuje niezwykle rzadko. Alpaki są zazwyczaj wrażliwe, jeśli próbowałoby się złapać je z tyłu to sytuacyjne, instynktownie mogą kopnąć.
Większość alpak nie kopie ludzi, ale są alpaki, które mogą mieć skłonność do kopania. Jest to bardziej widoczne zachowanie u ciężarnych samic, która chcą powstrzymać zaloty miłosne samca.
Alpaki, które gryzą ludzi spotykamy bardzo rzadko. Jeśli występuje takie zachowanie to najczęściej w obronie przed atakiem innych zwierząt.

Czy alpaki mogą przebywać z innymi zwierzętami?
Alpaki mogą stworzyć silną więź z innymi gatunkami zwierząt. Oczywiście, alpaki i duże agresywne psy nie są dobrym połączeniem, ale istnieje wiele przypadków spokojnych psów, które mogą przebywać z alpakami.
Małe liczby alpak mogą z powodzeniem uchronić przed atakiem lisów na stada owiec i kóz. Alpaki mają tendencję do zbijania się w stada i są naturalnie agresywne wobec lisów.

informacje alpaki

Opracowanie Alpaka Cygnus