Hodowla alpak "Cygnus"

Oalpaki hodowla warunki Czy alpaki są łatwe w pielęgnacji?
Alpaki nie stwarzają większych problemów w utrzymaniu. Nie są zwierzętami, które wymagają nadzwyczajnej opieki. Powinniśmy im zapewnić schronienie dla ochrony przed gorącem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie wymagają specjalnego ogrodzenia 120-150cm jest wystarczające. Podstawowe szczepienia, strzyżenie raz w roku.

Co alpaki jedzą?
Alpaki są przeżuwaczami, trzykomorowy żołądek bardzo dobrze przetwarza niskiej jakości pokarm. Nie są bardzo wymagające co do jakości pastwisk, pod warunkiem, że posiadają zrównoważoną zawartość minerałów. Ponieważ alpaki ewoluowały w trudnych warunkach, wykorzystują one swoje jedzenie skuteczniej niż inne przeżuwacze. Nie trzeba mieć dużej powierzchni ziemi do hodowli alpak.
Alpaki są mało wymagające co do pokarmu i jakości paszy. Zaleca się jednak stosowanie mieszanki paszowej w codziennej diecie. Istnieje szereg dostępnych mieszanek pasz produkowanych specjalnie dla alpak. Pasze są traktowane jako dostarczenie witamin i minerałów zamiast paszy objętościowej, które uzyskuje się przez wypas na pastwiskach.
Jedna ważna zasada, aby pamiętać, jeśli wprowadzamy zmiany w diecie to stopniowo, w ciągu kilku tygodni. W ten sposób bakterie w jelitach mają czas na dostosowanie się do wszelkich zmian paszowych. Musimy też zapewnić dostęp do siana oraz świeżej wody przez cały rok.

Choroby alpak?
W porównaniu z innymi zwierzętami, alpaki są stosunkowo odporne na choroby. Choroby często są wynikiem zaniedbań ze strony hodowcy. Wprowadzając nowe zwierzęta do stada powinny zostać poddane kwarantannie 3-4 tygodniowej. Izolacja nowych osobników ma na celu uniknięcie rozprowadzania zarazków chorobotwórczych.
Choroby dzielimy na infekcyjne i pasożytnicze.
Infekcyjne: gorączka alpak, zapalenie jelit, ropnie itp.
Pasożytnicze: Wszawica i kleszcze, sarcocystoza, kokcydioza, tasiemce itp.
Kupując alpaki dla celów hodowlanych zaleca się zorganizować kontrolę weterynaryjną, aby zapewnić kupującemu zdrowe zwierzęta.
Niektóre tereny wypasu zawierają szereg roślin, które są toksyczne dla większości zwierząt (oleander, rododendron, Złotokap, itp). Należy zachować ostrożność przy doborze terenu dla wypasu alpak.

Jak duży areał należy zapewnić dla utrzymania alpak?
W dużej mierze zależy od ilości terenu, opadów oraz dostępności pastwisk. Przyjmuje się, że na hektar łąki przypada 20-30 osobników. To sprawia, że alpaki są idealne dla ludzi, którzy mają tylko kilka akrów i chcą zainwestować w małe stado oczekując szybkiego zwrotu z poniesionej inwestycji.

Jak można przewozić alpaki?
Alpaki są odporne na stres podczas podróży. Transport może się odbywać: mini van, bus, kombi, pojazd użytkowy lub przyczepy do koni. Alpaki podczas transportu siadają i cieszą się jazdą.
Hodowla - Cygnus zapewnia transport specjalistycznym-certyfikowanym samochodem do transportu zwierząt.

Czy alpaki wymagają pomieszczeń gospodarczych?
Dobrze przystosowują się do każdego klimatu i nie mają zbyt wygórowanych wymagań co do schronienia. W Peru są umieszczone w zagrodach w nocy do ochrony jedynie przed drapieżnikami. Większość hodowców alpak w Wielkiej Brytanii buduje otwarte schronienia w przeciwieństwie do zamkniętych obór dla swoich zwierząt. Alpaki po prostu trzeba uchronić przed deszczem zimą przed wiatrem oraz zapewnić suche miejsce do pobierania pokarmu .
Takie pomieszczenia pozwalają alpakom przychodzić i odchodzić kiedy im się podoba. Żwir w przeciwieństwie do cementu jest najlepszym materiałem do budowy podłoża. Alpakarnia powinna być wyposażona w paśniki na siano, koryta na paszę oraz pojemniki z czystą wodą do picia.

Jaki rodzaj ogrodzenia jest najbardziej odpowiedni dla alpak?
Najważniejszą rzeczą w ogrodzeniu dla alpak jest bezpieczeństwo przed drapieżnikami. Ważną rzeczą jest zabezpieczenie alpak przed wtargnięciem lisów i psów na teren pastwiska. Standardowe ogrodzenie to 120-150cm. Bardzo dobrze sprawdza się siatka leśna i dodatkowo zabezpieczona elektrycznym pastuchem.
Jedna wskazówka, proponuję ułożenie drutu kolczastego na ziemi, przymocowanego do słupków, na zewnętrznym obwodzie ogrodzenia. Dzięki temu psy nie mają możliwości kopania dziur pod ogrodzeniem.

forum  hodowla alpaki

Forum hodowcy.bizNa forum o alpakach można uzyskać dużo przydatnych informacji o hodowli alpak. Można spotkać większą społeczność miłośników tych zwierząt i zadawać pytania, na które odpowiedzą fachowcy.

Opracowanie Alpaki Cygnus