Wełna alpak

wełna alpak Alpaka, wełna-marzenie.

Wełna z alpak była i jest produktem luksusowym. Występuje w 22 podstawowych kolorach. Nazywana była dawniej „wełną bogów” związane to było z legendą Inków, która mówiła, że bogowie pożyczali alpaki ludziom na szczycie Ausagate w Peru i pozostawili je na ziemi pod warunkiem, że będą dobrze traktowane i szanowane przez ludzi.
Włókno alpaki jest bardzo cenione za niespotykane właściwości termiczne. To luksusowe włókno docenione jest przez czołowych projektantów odzieży na całym świecie. Wyroby odkryte w peruwiańskich ruinach przed 2500 lat były w bardzo dobrym stanie, nienaruszone przez grzyby i pleśnie.
Grubość jest najważniejszym parametrem włókna mierzona w mikronach. Odzież z alpaki jest miękka w dotyku i hipoalergiczna nie zawiera lanoliny. Włókno w dotyku jest miękkie jak kaszmir a połysk ma jak jedwab. Włókno alpak nie rwie się ani nie deformuje. Osoby, które są uczulone na wełnę owczą mogą nosić kaszmir czy alpakę bez negatywnych reakcji. W Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem i nie ma większego problemu ze zbytem runa.
Zakłady włókiennicze i drobni rzemieślnicy nie rozróżniają czy wełna pochodzi od dużych wyselekcjonowanych stad czy od drobnych hodowców.


Opracowanie Alpaki Cygnus